Hamvasztás és teljes körű temetkezési szolgáltatás
A Tóbelurna Kft. csapata több évtizede van jelen a temetkezés világában, és büszkén mondhatjuk, hogy az évek során számos családnak segítettünk megtalálni a legmegfelelőbb megoldásokat elhunyt szeretteik méltó búcsúztatásához. Cégünk fő tevékenységi köre urnák és temetkezési kiegészítők forgalmazása, ami mellett – igény esetén – vásárlóink számára teljes körű segítséget nyújtunk a temetés megszervezésében és/vagy a hamvasztásban.
A hamvasztásos temetés napjainkban a legnépszerűbb temetkezési formává vált. Hamvasztásos temetés esetén a hamvak elhelyezésére különböző lehetőségek közül lehet választani. Ilyen a hamvak templomi szórása hamvasztással, egyházi, vagy polgári búcsúztatatással, a hajós temetés lebomló urnával, a hamvak temetői szórása hamvasztással együtt, valamint a hamvasztás és urnás temetés új urnafülkébe, urnával együtt. Kínálatunkban prémium minőségű, időtálló és kifinomult kidolgozottságú urnák közül válogathat, melyek mindegyike alkalmas urnakiadásra és urna temetésre. A hajós temetéshez alkalmas lebomló urnákkal kapcsolatban kérjük érdeklődjön elérhetőségeinken, vagy írjon nekünk üzenetet az alábbi űrlapon keresztül!
Tudnivalók a hamvasztásról
Ki hamvasztható?
Az az elhunyt hamvasztható el:
- akinek a személyazonosságát egyértelműen be lehet azonosítani, és
- a Halottvizsgálati Bizonyítvány 22. pontja szerint a holttest hamvasztható az 1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről 38.§ (1) bekezdésében leírtak szerint, és
- magyar állampolgár.
Ismeretlen holttest hamvasztása kifejezetten tilos. Minden egyéb esetben magyar állampolgár holtteste elhamvasztható.
Mikor hamvasztható el holttest?
A Halottvizsgálati Bizonyítvány kitöltése és átadása után az elhunyt azonnal hamvasztható.
Hogyan szállítható a holttest a hamvasztóüzembe?
Az előírásoknak megfelelően a halottat felöltöztetve vagy lepedővel lefedve kell szállítani. Ez vonatkozik a lakáson bekövetkezett halálesetekre is.
Az elhunyt azonosítása
A hamvasztóüzemben az elhunyt azonosítása különös gondossággal történik a Halottvizsgálati Bizonyítvány alapján. A bizonyítvány adatait összevetik a holttest két ellentétes végtagjára felhelyezett azonosító űrlappal – amiken ugyanazon adatoknak kell szerepelni. A vizsgált adatok tartalmazzák az elhunyt nevét, születési idejét, az elhalálozásának helyét és idejét.
Az ellenőrzés után az elhunyt adatait a hozzárendelt hamvasztási sorszám alapján rögzítik. A hamvasztóüzemi adminisztrátor a hamvasztások határidejét figyelembe véve hamvasztási sorrendet készít. Az átvett elhunytat a hamvasztómester a tetemhűtőbe helyezi el, vagy azonnal a hamvasztó kemencéhez szállítja.
A hamvasztás folyamata
A hamvasztás egy speciális hamvasztó koporsóban történik. A hamvasztómester felhelyezi az elhunytat az úgynevezett bekezelő villára úgy, hogy a koporsó fejrésze mindig a kemence irányába mutat, és újból azonosítja az elhunytat. A bekezelő villa segítségével a koporsót a felnyílt ajtón keresztül betolják az égéstérbe és leengedik a kemence padlózatára. Az ajtó bezáródása után a hamvasztási folyamat automatikusan megkezdődik és a behelyezett test hamvadni kezd. A hamvasztás akkor nevezhető tökéletesnek, ha valamennyi szerves anyag elhamvadt, és csak az izzó csontváz maradt vissza a hamvasztó kemence padozatán.
A hamvak urnába helyezése
A hamvasztás után a megmaradt csontokat is hamuvá kell őrölni. Az urna edényből kiveszik az azonosító lapkát, amelyet azonnal az elhunyt nevére kiállított urnabetétbe helyeznek. A hamvakat az előkészített urnabetétbe helyezik, majd ráforrasztják a tetejét, így létrehozva az előírásoknak megfelelő légmentes záródást. A keletkezett hamvakat a hamu űrtartalmával megegyező, de legalább 3 liter űrtartalmú urnabetétbe kell elhelyezni.